Multiple Choice
Set up an equation that can be used to solve the problem. Solve the equation and answer the question asked.
-At a gourmet nut shop, nuts are sold in bulk. Cashews sell for $1.30 per pound and macadamia nuts sell for $8.55 per pound. Lee wishes to purchase 5 pounds of mixed nuts by mixing 3.5 pounds of cashews and 1.5
Pounds of macadamia nuts. What will be the price per pound of the mixture?
A) $31.88
B) $6.38
C) $3.48
D) $17.38
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q62: Express the statement as an algebraic expression.<br>-14
Q63: Set up an equation that can be
Q64: Express the statement as an algebraic expression.<br>-One-sixth
Q65: Write the indicated expression.<br>-The price of Investor
Q66: Express the statement as an algebraic expression.<br>-Twice
Q68: Set up an equation that can be
Q69: Set up an equation that can be
Q70: Solve the problem.<br>-A rectangular horse pen is
Q71: Set up an equation that can be
Q72: Solve the problem.<br>-Angle A and angle B