Multiple Choice
Write the unit cost, rounded to the nearest cent.
-If 14 notebooks cost $40.51, then one notebook costs $2.8936.
A) $2.79
B) $2.99
C) $40.51
D) $2.89
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q38: Divide.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8285/.jpg" alt="Divide. - A)207 B)206
Q39: Perform the subtraction.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8285/.jpg" alt="Perform the subtraction.
Q40: Solve the problem.<br>-The city bridge has 7
Q41: Solve the problem.<br>-The following chart shows a
Q42: Solve the problem.<br>-A stockbroker bought 55 shares
Q44: Perform the multiplication.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8285/.jpg" alt="Perform the multiplication.
Q45: Solve the problem.<br>-A group of 8 people
Q46: Divide.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8285/.jpg" alt="Divide. - A)217 R5
Q47: Round the figure to the nearest dollar.<br>-$216.06<br>A)$217<br>B)$216.10<br>C)$216<br>D)$216.06
Q48: Solve the problem.<br>-A manager of a local