Multiple Choice
Write the unit cost, rounded to the nearest cent.
-If 43 cheeseburgers cost $60.23, then one cheeseburger costs $1.4007.
A) $1.30
B) $1.40
C) $1.50
D) $60.23
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q68: Write the decimal using numbers.<br>-sixteen and five
Q69: Perform the addition.<br>-5 + 5.11<br>A)0.11<br>B)10.11<br>C)-0.11<br>D)10.21
Q70: Estimate by using front-end rounding.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8285/.jpg" alt="Estimate
Q71: Solve the problem.<br>-David's company has to ship
Q72: Round the amount to the nearest cent.<br>-$7.49203<br>A)$7.492<br>B)$7.50<br>C)$7.48<br>D)$7.49
Q74: Solve the problem.<br>-If the temperature in the
Q75: Estimate by using front-end rounding.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8285/.jpg" alt="Estimate
Q76: Solve the problem.<br>-During one year 22 new
Q77: Write the unit cost, rounded to the
Q78: Multiply, omitting zeros in the calculation and