Multiple Choice
Write the unit cost, rounded to the nearest cent.
-If 4 books cost $3.97, then one book costs $0.9925.
A) $0.89
B) $0.99
C) $3.97
D) $1.09
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q145: Solve the problem.<br>-Each gallon of shingle stain
Q146: Perform the multiplication.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8285/.jpg" alt="Perform the multiplication.
Q147: Find the gross pay at the given
Q148: Express the number in words.<br>-3,590<br>A)thirty five hundred
Q149: Provide an appropriate response.<br>-Explain why you would
Q151: Round the figure to the nearest dollar.<br>-$5,282.52<br>A)$5,282.5<br>B)$5,282.52<br>C)$5,283<br>D)$5,282
Q152: Express the number in words.<br>-64,000,972<br>A)sixty-four million, nine
Q153: Multiply.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8285/.jpg" alt="Multiply. - A)10,607,000 B)10,608,000
Q154: Estimate by using front-end rounding.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8285/.jpg" alt="Estimate
Q155: Solve the problem.<br>-If you save $41.56 off