Multiple Choice
Solve the problem.
-Ellen wishes to mix candy worth $1.08 per pound with candy worth $3.05 per pound to form 24 pounds of a mixture worth $2.64 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?
A) 24 pounds
B) 7 pounds
C) 19 pounds
D) 5 pounds
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q115: Solve using the substitution method.<br>-y = 2x
Q116: Solve.<br>-x + y + z = -5
Q117: Solve.<br>-A company makes 3 types of cable.
Q118: Match the inequality with a graph.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8306/.jpg"
Q119: Graph the inequality on a plane.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8306/.jpg"
Q121: Choose the ordered pair which is a
Q122: Solve the problem using the elimination method.<br>-There
Q123: Solve using the elimination method.<br>-x + y
Q124: Solve the system of equations by the
Q125: Graph the inequality on a plane.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8306/.jpg"