Multiple Choice
Solve the problem.
-A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first groupbought 7 slices of pizza and 4 soft drinks for $31.35. The second group bought 5 slices of pizza and 5 softdrinks for $26.40. How much does one slice of pizza cost?
A) $3.41 per slice of pizza
B) $1.87 per slice of pizza
C) $2.91 per slice of pizza
D) $2.37 per slice of pizza
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q234: Encode or decode the given message, as
Q235: Write the word or phrase that best
Q236: Solve the problem.<br>-State University has a College
Q237: Solve the system of equations.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8253/.jpg" alt="Solve
Q238: Write the word or phrase that best
Q240: Graph the inequality.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8253/.jpg" alt="Graph the inequality.
Q241: Set up the linear programming problem.<br>-A dietitian
Q242: Use the properties of determinants to find
Q243: Graph the system of inequalities.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8253/.jpg" alt="Graph
Q244: Use the given matrices to compute the