Multiple Choice
Solve the problem.
-A grain dealer sold to one customer 7 bushels of wheat, 2 of corn, and 5 of rye, for $35.90; to another, 2 of wheat, 5 of corn, and 7 of rye, for $42.30; and to a third, 5 of wheat, 7 of corn, and 2 of rye, for $28.20. What was the
Price per bushel for corn?
A) $1.50
B) $4.40
C) $2.00
D) $1.70
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q128: Match the graph to the correct inequality.<br>-<img
Q129: Graph the inequality.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8458/.jpg" alt="Graph the inequality.
Q130: Graph the solution set of the system.<br>-<img
Q131: Determine whether the given point is in
Q132: Solve the system.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8458/.jpg" alt="Solve the system.
Q134: Solve the system.<br>-y = x 3x -
Q135: Solve the system by addition.<br>-0.2x + 0.05y
Q136: Solve the system by graphing.<br>-3x + y
Q137: Solve the system by substitution.<br>-3x - 9y
Q138: Solve the problem.<br>-The perimeter of a rectangle