Multiple Choice
Assume labor is the only variable input and that an additional input of labor increases total output from 72 to 80 units. If the product sells for $6 per unit in a purely competitive market, the MRP of this additional worker is
A) $6.
B) $8.
C) $48.
D) $80.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q332: Explain how resource pricing relates to money-income
Q333: Assume Manfred's Shoe Shine Parlor hires labor,
Q334: Assume that a purely competitive firm uses
Q335: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8602/.jpg" alt=" The table is
Q336: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8602/.jpg" alt=" Refer to the
Q338: The MRP curve is the resource demand
Q339: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8602/.jpg" alt=" Refer to the
Q340: The marginal revenue product of a resource
Q341: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8602/.jpg" alt=" Wayne's Jacket Shop
Q342: Holding revenues constant, cost minimization by firms