Multiple Choice
Solve the problem.
-Ellen wishes to mix candy worth $1.79 per pound with candy worth $3.75 per pound to form 22 pounds of a mixture worth $2.95 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?
A) 13 pounds
B) 11 pounds
C) 9 pounds
D) 18 pounds
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q38: Solve the problem.<br>-Ron and Kathy are ticket-sellers
Q49: Solve.<br>-x + 2y + 2z = 0
Q50: Solve the problem.<br>-Tim and Judy mix two
Q51: Solve.<br>-Michael's bank contains only nickels, dimes, and
Q52: Solve by the substitution method.<br>-x + 3y
Q53: Solve the problem using the elimination method.<br>-The
Q55: Solve the system of equations by the
Q57: Solve.<br>-The sum of a student's three scores
Q58: Solve the problem.<br>-The sum of two angles
Q59: Solve the problem.<br>-The perimeter of a triangle