Multiple Choice
Solve.
-A grain dealer sold to one customer 5 bushels of wheat, 2 of corn, and 3 of rye, for $34.70; to another, 2 of wheat, 3 of corn, and 5 of rye, for $35.00; and to a third, 3 of wheat, 5 of corn, and 2 of rye, for $38.30. What was the
Price per bushel for corn?
A) $1.80
B) $4.44
C) $3.60
D) $1.30
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q96: Solve the problem using the elimination method.<br>-In
Q97: Solve.<br>-x - y + z = -8
Q98: Classify the system as consistent or inconsistent,
Q99: Solve using the substitution method.<br>-y = 2x
Q100: Solve.<br>-x - y + 5z = -23
Q102: Solve the system of equations by the
Q103: Classify the system as consistent or inconsistent,
Q104: Solve.<br>-Some people must eat a low-sodium diet
Q105: Solve.<br>-A $78,000 trust is to be invested
Q106: Solve using the elimination method.<br>-4 x -