Multiple Choice
Substitute to find the value of the expression.
-In one store, bananas cost 60 cents per pound. The cost, in dollars, of x pounds of bananas is 0.6x. What is the cost of 2.0 pounds of bananas?
A) $0.33
B) $1.20
C) $3.33
D) $1.40
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q285: Evaluate -x for the given value of
Q286: Collect like terms.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8504/.jpg" alt="Collect like terms.
Q287: Remove parentheses and simplify.<br>--7(9r + 8) +
Q288: Graph the numbers on a number line.<br>--8,
Q289: Divide.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8504/.jpg" alt="Divide. - A) 13
Q291: Write the word or phrase that best
Q292: Subtract.<br>--2.7 - 0<br>A) 0<br>B) 2.7<br>C) -2.7<br>D) undefined
Q293: State the real number that corresponds to
Q294: Divide, if possible.<br>--232 ÷ (-8)<br>A) 19<br>B) <img
Q295: Factor. Check by multiplying.<br>-4 + 4z<br>A) 4(1