Multiple Choice
You have eaten two bowls of ice cream at Sundae School Ice Cream store.You consider eating a third.As a rational consumer you should make your choice by comparing
A) the benefits from eating all three bowls of ice cream to how much three bowls of ice cream costs.
B) the benefits from eating all three bowls of ice cream to how much one more bowl of ice cream costs.
C) the benefits from eating one more bowl of ice cream to how much three bowls of ice cream costs.
D) the benefits from eating one more bowl of ice cream to how much one more bowl of ice cream costs.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q120: For most students,the earnings they give up
Q121: Stephen is restoring a car and has
Q122: Consider Paul's decision to go to college.If
Q123: Suppose your management professor has been offered
Q124: Senator Jackson argues that replacing the federal
Q126: Michael is a college student.He can either
Q127: Kyle is planning to take a roadtrip.After
Q128: Following the implementation of laws requiring automobiles
Q129: Olivia was accepted by Northwestern and by
Q130: When society gets the most it can