Multiple Choice
Competing brands of shampoo sell with the following prices:
Brand A: 12 ounces for $0.99
Brand B: 16 ounces for $1.49
Which is the better buy?
A) Brand A is a better buy.
B) Brand B is a better buy.
C) The price is the same for both brands.
D) More information is needed to solve the problem.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q39: Teacher Licensing Examination Questions<br>NAEP: On the road
Q40: Which option shows a between proportion based
Q41: If Sally saw a sign in the
Q42: A sweater that originally sold for $30.00
Q43: The last proportion-solving strategy that students should
Q44: Two rectangles have similar shapes. The side
Q45: Which of the proportions below is equivalent
Q46: The tip left for a meal was
Q47: How could the following problem be solved
Q49: A pair of shoes that normally sells