Multiple Choice
In 1993 the government standardized the way in which nutrition information was presented on the labels of most packaged food products. The figure shows a standardized food label from a package of cookies that I ate at lunch the day I was writing the problems for this problem set. Use the information in the figure to answer the following question. If I paid $0.50 for the package of cookies, how much did each cookie cost?
A) $0.75
B) $0.07
C) $0.05
D) $0.02
E) none of these
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q95: The sum of what number and -4
Q96: Simplify the expression. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8806/.jpg" alt="Simplify the
Q97: Use the information in the table shown
Q98: What is the quotient of <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8806/.jpg"
Q99: Use the rule for order of operations
Q101: Write the numerical expression that is equivalent
Q102: Work the following problem using the rule
Q103: Find the LCD for each of the
Q104: Find the LCD for each of the
Q105: For the sentence below, write an equivalent