Multiple Choice
Tyler is taking piano lessons. Because he doesn't practice as often as his parents would like him to, he has to pay for part of the lessons himself. His parents pay him $0.75 to do the laundry and $1.25 to mow the lawn. In one month, he does the laundry 6 more times than he mows the lawn. If his parents pay him $16.50 that month, how many times did he mow the lawn?
A) 12 times
B) 5 times
C) 3 times
D) 9 times
E) 6 times
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q61: Solve. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8806/.jpg" alt="Solve.
Q62: Solve the following inequality using the addition
Q63: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8806/.jpg" alt="Solve the
Q64: Tyler is taking piano lessons. Because he
Q65: Solve the equation by multiplying both sides
Q67: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8806/.jpg" alt="Solve the
Q68: The volume of a cylinder is given
Q69: The length of a rectangle is 2
Q70: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8806/.jpg" alt="Solve the
Q71: One side of a triangle is twice