Multiple Choice
A company that manufactures typewriter ribbons knows that the number of ribbons it can sell each week, x , is related to the price p per ribbon by the equation . At what price should the company sell the ribbons if it wants the weekly revenue to be
? ( Hint : The equation for revenue is
.)
A) $5 and $9
B) $25
C) $17
D) $5 and $14
E) $6 and $14
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q194: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8806/.jpg" alt="Solve the
Q195: Find a value for b so that
Q196: Factor the expression by taking out the
Q197: Factor the expression by taking out the
Q198: Factor the expression by taking out the
Q200: Factor the expression completely. Look first for
Q201: Factor the trinomial. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8806/.jpg" alt="Factor the
Q202: The shorter leg of a right triangle
Q203: Factor the expression by taking out the
Q204: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8806/.jpg" alt="Solve the