menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Basic Mathematics for College Students with Early Integers
  4. Exam
    Exam 5: Ratio, Proportion, and Measurement
  5. Question
    Find the Unit Price
Solved

Find the Unit Price

Question 7

Question 7

Multiple Choice

Find the unit price.
They charged $105 for 15 minutes.


A) 8  per min
B) 7  per min
C) 9  per min
D) 6  per min
E) 5  per min

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q2: Write the following statement as a

Q3: Convert 8 m to centimeters. <br>_ cm

Q4: A person has a temperature of

Q5: 1 kilometer = _ meters<br>A) 1,000<br>B) 100<br>C)

Q6: What mass is equal to 1

Q8: Convert 2 pints to quarts.<br>A) 4<br>B) 1<br>C) 8<br>D)

Q9: A school board has determined that there

Q10: Convert 96 ounces to pounds.<br>A) 24<br>B) 36<br>C)

Q11: Convert 5,760 minutes to days. <br>_ days

Q12: Convert <span class="ql-formula" data-value="10 ^

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines