Multiple Choice
In 1993 the government standardized the way in which nutrition information was presented on the labels of most packaged food products. The figure shows a standardized food label from a package of cookies that I ate at lunch the day I was writing the problems for this problem set. Use the information in the figure to answer the following question. If I paid $0.50 for the package of cookies, how much did each cookie cost?
A) $0.07
B) $0.02
C) $0.75
D) $0.05
E) none of these
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q205: Rewrite the following phrase as an equivalent
Q272: Reduce the fraction to lowest terms by
Q273: For the sentence below, write an equivalent
Q275: Work the following problem using the rule
Q276: Factor <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8808/.jpg" alt="Factor into
Q278: The following is a geometric sequence. Find
Q279: Fibonacci sequence = 1, 1, 2, 3,
Q280: Subtract. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8808/.jpg" alt="Subtract. A)
Q281: Multiply the following. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8808/.jpg" alt="Multiply the
Q282: Factor the following number into the product