Multiple Choice
Tyler is taking piano lessons. Because he doesn't practice as often as his parents would like him to, he has to pay for part of the lessons himself. His parents pay him $0.75 to do the laundry and $1.25 to mow the lawn. In one month, he does the laundry 6 more times than he mows the lawn. If his parents pay him $16.50 that month, how many times did he mow the lawn?
A) 5 times
B) 6 times
C) 3 times
D) 9 times
E) 12 times
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q38: Recently, the Texas Junior College Teachers Association
Q39: Solve the equation by multiplying both sides
Q40: Solve the following inequality using the addition
Q41: Simplify both sides of the equation as
Q42: For the graph below, write an inequality
Q44: Suppose you have $7.20 in dimes and
Q45: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8808/.jpg" alt="Solve the
Q48: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8808/.jpg" alt="Solve the
Q125: In a right triangle, one of the
Q127: Travis has a savings account that his