Short Answer
Paul mixes nuts worth $1.45 per pound with oats worth $1.35 per pound to get 27 pounds of trail mix worth $1.40 per pound. How many pounds of nuts and how many pounds of oats did he use? __________ lbs nuts, __________ lbs oats
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q228: Solve the following system by the addition
Q229: One number is 3 more than twice
Q230: Solve the following system by the addition
Q231: Solve the inequality and graph the solution.
Q232: Solve the system. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8808/.jpg" alt="Solve the
Q234: An airplane covers a distance of 1,200
Q235: In the following diagram of an electrical
Q236: Solve the inequality for the indicated variable.
Q237: Simplify each side first, then solve the
Q238: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8808/.jpg" alt="Solve the