menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Basic Mathematics for College Students with Early Integers
  4. Exam
    Exam 5: Ratio, Proportion, and Measurement
  5. Question
    Find the Unit Price
Solved

Find the Unit Price

Question 88

Question 88

Multiple Choice

Find the unit price.
For 7 dozen, you will pay $19.25.


A) $2.55 per dozen
B) $2.65  per dozen
C) $2.75  per dozen
D) $2.85  per dozen
E) $2.95  per dozen

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q80: Convert 816 km to meters. <br>_ m

Q82: Write the rate as a unit rate.<br>330 presents

Q83: Convert 90,000 cc to liters. <br>_ L

Q84: Convert 7  feet to centimeters. Round to

Q85: Find the length. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8669/.jpg" alt="Find the

Q86: Convert 3 m to centimeters. <br>_ cm

Q87: How many minutes are in 4 hours?<br>A)

Q89: Convert 0.87 dm to centimeters. <br>_ cm

Q90: 1,000 liters = 1 _<br>A) milliliter<br>B) kiloliter<br>C)

Q121: What mass is equal to 1 g?<br>A)

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines