Multiple Choice
The textbook for a biology class cost $14 more than twice the cost of a used textbook for college algebra. If the cost of the two books together is $128, find the cost of the biology book.
A) $76
B) $85
C) $62
D) $90
E) $104
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q183: The multiplication-division property is always used before
Q184: Solve the inequality. <span class="ql-formula"
Q185: Tickets for a concert were priced at
Q186: The plans for an apartment complex provided
Q187: Suppose that a triangular lot is enclosed
Q189: For the following problem, solve the
Q190: Solve the equation. 4 t + 3
Q191: Solve the inequality. <span class="ql-formula"
Q192: Solve the equation. 3 y
Q193: Use the properties of equality to