Multiple Choice
Solve the problem below by setting up and solving a system of two linear equations in two variables. Three lemons and 2 apples cost $2.32. Two lemons and 3 apples cost $2.28. Find the cost of 1 lemon and the cost of 1 apple.
A) $0.35 for 1 lemon and $0.57 for 1 apple
B) $0.51 for 1 lemon and $0.41 for 1 apple
C) $0.48 for 1 lemon and $0.44 for 1 apple
D) $0.44 for 1 lemon and $0.48 for 1 apple
E) $0.37 for 1 lemon and $0.55 for 1 apple
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q385: Solve each system by using either
Q386: Doris invested some money at 7% and
Q387: Determine the slope of the line
Q388: The equation <span class="ql-formula" data-value="F
Q389: The perimeter of a rectangle is 66
Q391: Find the slope of the line
Q392: The equation of a line can be
Q393: Indicate the solution set for the
Q394: Write the equation of the line
Q395: Solve each system by using either