Multiple Choice
Sean bought 5 lemons and 3 limes for $3.30. At the same prices, Kim bought 4 lemons and 7 limes for $4.25. Find the price per lemon and the price per lime.
A) $0.65 each for lemons and $0.55 each for limes
B) $0.35 each for lemons and $0.45 each for limes
C) $0.55 each for lemons and $0.45 each for limes
D) $0.45 each for lemons and $0.55 each for limes
E) $0.45 each for lemons and $0.35 each for limes
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q158: Solve each inequality. Match each inequality
Q159: Solve the equation using factoring techniques.
Q160: Use synthetic division to determine the
Q161: Solve each inequality. Match each inequality
Q162: Solve the inequality. <span class="ql-formula"
Q164: Find the indicated product. <span
Q165: Solve the compound inequality using the
Q166: A person s intelligence quotient (
Q167: Solve the equation. <span class="ql-formula"
Q168: Find the indicated product. ( x