Multiple Choice
Paint costing $21 per gallon is to be mixed with 5 gallons of paint thinner costing $3 per gallon to make a paint that can be sold for $16 per gallon. Refer to the table below and compute how much of the new paint mixture will be produced. Paint
gal
Thinner
gal
Mixture
gal
A) 21 gal
B) 14 gal
C) 19 gal
D) 20 gal
E) 18 gal
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q29: Solve the problem by setting up and
Q30: Use an equation to solve the problem.
Q31: Use an equation to solve the problem.
Q32: Tell whether the given number is a
Q33: Cream is approximately 22% butterfat. How many
Q35: Use an equation to solve the problem.
Q36: Solve the formula <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8672/.jpg" alt="Solve the
Q37: Solve the equation. 4 s + 5
Q38: The perimeter <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8672/.jpg" alt="The perimeter
Q39: Use an equation to solve the problem.