Multiple Choice
Mary bought pound of two sorts of cookies for $1 per pound. If cookie with apricot jam $0.90 per pound and cookies with lemon jam $1.20 per pound, how many pounds of cookies with apricot jam did she buy? NOTE: Round your answer to the nearest tenth.
A) 0.7 lb. of cookies with apricot jam
B) 0.8 lb. of cookies with apricot jam
C) 0.5 lb. of cookies with apricot jam
D) 0.6 lb. of cookies with apricot jam
E) 0.9 lb. of cookies with apricot jam
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q8: Solve the formula <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8672/.jpg" alt="Solve the
Q9: The masses of two objects are M<sub>1</sub>
Q10: Granville and Preston are 522 miles apart.
Q11: A smart phone is on sale for
Q12: Solve A = P + Prt for
Q14: Solve the formula <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8672/.jpg" alt="Solve the
Q15: To hold the temperature of a room
Q16: Use a property of equality to solve
Q17: Use the division or the multiplication property
Q18: Is the statement below an expression or