menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Beginning Algebra Connecting Concepts Through Applications
  4. Exam
    Exam 1: Building Blocks of Algebra
  5. Question
    Find the Unit Price for a 15-Ounce Box of Cereal
Solved

Find the Unit Price for a 15-Ounce Box of Cereal

Question 93

Question 93

Short Answer

Find the unit price for a 15-ounce box of cereal for $4.29. Round to the nearest tenth of a cent.

$__________ per ounce

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q88: Each of the numbers in the following

Q89: Multiply the decimals. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Multiply the

Q90: For the function <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="For the

Q91: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt=" and 6ab are

Q92: Find 10.4% of $22000. <br> <br> $_

Q94: Evaluate the expression <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Evaluate the

Q95: Divide the decimals. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Divide the

Q96: In the expression <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="In the

Q97: Match the absolute value expression with its

Q98: At 5 am the temperature was <img

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines