menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Beginning Algebra Connecting Concepts Through Applications
  4. Exam
    Exam 1: Building Blocks of Algebra
  5. Question
    Find the Unit Price for a 8-Ounce Can of Peaches
Solved

Find the Unit Price for a 8-Ounce Can of Peaches

Question 76

Question 76

Short Answer

Find the unit price for a 8-ounce can of peaches for $1.50. Round to the nearest cent.

$__________ per ounce

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q71: Add the decimals. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Add the

Q72: The length of a person's leg is

Q73: If your quiz scores for MAT 101

Q74: Calculate the value of <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Calculate

Q75: Calculate the value of <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Calculate

Q77: Multiply the fractions. Reduce to simplest form.

Q78: Subtract the decimals. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Subtract the

Q79: Find 6.5% of 300.<br>A) 19.5<br>B) 1.95<br>C) 1950<br>D)

Q80: Every decimal number may be written as

Q81: Convert a variable number of pounds p

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines