Solved

You Bought Snacks on Two Different Days

Question 30

Multiple Choice

You bought snacks on two different days. The first day you bought 2 candy bars and 3 cups of coffee for a total of $6.50. The second day you bought 5 candy bars and 3 cups of coffee for a total of $9.50. Let b be the price of one candy bar and let f be the price of one cup of coffee.
Find the solution and interpret it.


A) You bought snacks on two different days. The first day you bought 2 candy bars and 3 cups of coffee for a total of $6.50. The second day you bought 5 candy bars and 3 cups of coffee for a total of $9.50. Let b be the price of one candy bar and let f be the price of one cup of coffee. Find the solution and interpret it. A)    Candy costs $1.50 and coffee costs $1 B)    Candy costs $1 and coffee costs $1.50 C)    Candy costs $1.50 and coffee costs $1 Candy costs $1.50 and coffee costs $1
B) You bought snacks on two different days. The first day you bought 2 candy bars and 3 cups of coffee for a total of $6.50. The second day you bought 5 candy bars and 3 cups of coffee for a total of $9.50. Let b be the price of one candy bar and let f be the price of one cup of coffee. Find the solution and interpret it. A)    Candy costs $1.50 and coffee costs $1 B)    Candy costs $1 and coffee costs $1.50 C)    Candy costs $1.50 and coffee costs $1 Candy costs $1 and coffee costs $1.50
C) You bought snacks on two different days. The first day you bought 2 candy bars and 3 cups of coffee for a total of $6.50. The second day you bought 5 candy bars and 3 cups of coffee for a total of $9.50. Let b be the price of one candy bar and let f be the price of one cup of coffee. Find the solution and interpret it. A)    Candy costs $1.50 and coffee costs $1 B)    Candy costs $1 and coffee costs $1.50 C)    Candy costs $1.50 and coffee costs $1 Candy costs $1.50 and coffee costs $1

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions