Multiple Choice
A 59 ounce jar of orange juice costs $3.00. Find the price per cup rounded to the nearest penny.
A) $0.41/cup
B) $0.40/cup
C) $0.05/cup
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q71: Perform the matrix operation as indicated. <img
Q72: The graph below shows a system of
Q73: Find the values of the variable that
Q74: Divide the rational expression. Simplify. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg"
Q75: Multiply the rational expression. Simplify. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg"
Q77: The following is a recipe for Italian
Q78: Simplify the rational expression. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Simplify
Q79: Which one of the following is the
Q80: Add or subtract the rational expressions. Reduce
Q81: Solve the system of linear equations. <img