Essay
Apple juice is on sale for 2 for $6 for the 1.75 l size bottles. Orange juice is on sale for $3.59 for a 59 oz bottle. Find the unit price of each to the nearest cent. Change the unit price of apple juice to $ per oz. 1 liter is equivalent to 33.81 oz. Then decide which is a better buy.
Correct Answer:

Verified
$1.71 per liter for apple juic...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q86: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Solve the
Q87: Multiply the rational expression. Simplify. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg"
Q88: You drive on the highway at a
Q89: A proportion is an equation that states
Q90: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Solve the
Q92: American cheese costs $4.00 per pound. Find
Q93: Simplify the rational expression. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Simplify
Q94: In a ball the pressure of the
Q95: The cost per person for the math
Q96: Before you simplify a rational expression you