Multiple Choice
The following data relate to direct materials costs for February:
Materials cost per yard: standard, $2.00; actual, $2.10
Standard yards per unit: standard, 4.5 yards; actual, 4.75 yards
Units of production: 9,500
Calculate the direct materials price variance.
A) $1,795.50 favorable
B) $378.00 favorable
C) $4,512.50 unfavorable
D) $378.00 unfavorable
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q1: Match the following descriptions with the term
Q2: The following data is given for the
Q5: The following data relate to direct labor
Q7: The standard factory overhead rate is $7.50
Q9: The following data relate to direct materials
Q14: The standard price and quantity of direct
Q31: If employees are given bonuses for exceeding
Q39: If at the end of the fiscal
Q81: Standards that represent levels of operation that
Q123: The formula to compute the direct materials