menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Mathematics for Elementary School Teachers
  4. Exam
    Exam 4: Understanding Multiplication and Division
  5. Question
    A Case of Diet Cola Costs $ 7
Solved

A Case of Diet Cola Costs $ 7

Question 41

Question 41

Multiple Choice

A case of diet cola costs $ 7.25 . If there are 24 cans in a case, find the cost per can. Round to the nearest cent. ​


A) $ 1.40
B) $ 0.30
C) $ 0.50
D) $ 0.40
E) $ 1.30

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q36: In order to make the most accurate

Q37: Simplify the following: ​ <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX9048/.jpg" alt="Simplify

Q38: What is 1,218 divided by 5 ?

Q39: Multiply: ​ <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX9048/.jpg" alt="Multiply: ​

Q40: An organization with 297 people will be

Q42: Which of the following statements is true?

Q43: Divide: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX9048/.jpg" alt="Divide: .

Q44: Earl is 50 years old and is

Q45: Find the product of 6,062 and 475,354.

Q46: Let's say the cost of gasoline just

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines