Multiple Choice
Find the number of units made during a week when the total cost was $39,000, the cost per unit was $9, and the fixed costs were $3000. Use the formula T = U · N + F , where T is the total cost, U is the cost per unit, N is the number of units made, and F is the fixed cost.
A) 39,333 units
B) 27,000 units
C) 12,000 units
D) 4375 units
E) 4000 units
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q61: Using the table, find a formula for
Q62: Sarah ate two thirds of the carrot
Q63: Ari has $ 1900 in a savings
Q64: What is the next term of the
Q65: Jack and Jill run a catering business.
Q67: Solve the following linear equation. <img
Q68: The school auditorium has 470 seats. At
Q69: A small tumor in a patient begins
Q70: Solve the following linear inequality.
Q71: Julio, a sales executive, averages 29 mi/gal