Multiple Choice
Two DVDs and three game disks cost $137.79. Four DVDs and one game disk cost $75.73. What does one of each cost?
A) DVD = $9.09, game disk = $39.87
B) DVD = $11.88, game disk = $40.09
C) DVD = $9.15, game disk = $39.83
D) DVD = $8.94, game disk = $39.97
E) DVD = $9.00, game disk = $39.93
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q24: Write a system of equations to
Q25: Shrimp is 24.3% protein (by weight), and
Q26: Do the graphs of the equations
Q27: Write a system of equations that will
Q28: Write a system of equations to describe
Q30: Write a system of equations to
Q31: Write a system of equations to describe
Q32: Write a system of equations to describe
Q33: Decide which variable has a coefficient
Q34: Solve by substitution: <span class="ql-formula"