Solved

Find the Unit Price (In Dollars Per Ounce)if a 15-Ounce

Question 98

Multiple Choice

Find the unit price (in dollars per ounce) if a 15-ounce can of pineapple costs $3.45.


A) $0.30 per ounce
B) $0.28 per ounce
C) $0.25 per ounce
D) $0.23 per ounce
E) $0.26 per ounce

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions