Multiple Choice
Find the unit price (in dollars per ounce) if a 15-ounce can of pineapple costs $3.45.
A) $0.30 per ounce
B) $0.28 per ounce
C) $0.25 per ounce
D) $0.23 per ounce
E) $0.26 per ounce
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q93: Solve the linear equation <span
Q94: Solve the equation <span class="ql-formula"
Q95: Write an absolute value inequality that
Q96: Approximately 12% of the students enrolled at
Q97: A free-falling object is described by
Q99: If it takes you 12 hours
Q100: Solve the proportion <span class="ql-formula"
Q101: The bill for repairing a car
Q102: If a product is discounted by
Q103: Determine whether the equations <span