Multiple Choice
Find the unit price (in dollars per ounce) if a 1-pound, 14-ounce loaf of bread costs $1.80.
A) $0.08 per ounce
B) $0.13 per ounce
C) $0.09 per ounce
D) $0.06 per ounce
E) $0.11 per ounce
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q20: Use cross-multiplication to solve the equation
Q21: Solve the inequality: <span class="ql-formula"
Q22: Solve <span class="ql-formula" data-value="| x
Q23: Solve the linear equation <span
Q24: Solve the equation <span class="ql-formula"
Q26: Solve the inequality: <span class="ql-formula"
Q27: If a product has a cost
Q28: Determine if <span class="ql-formula" data-value="x
Q29: Solve: <span class="ql-formula" data-value="2.2 x
Q30: Solve <span class="ql-formula" data-value="| x