Multiple Choice
A grocer wishes to mix two kinds of nuts costing $2.26 per pound and $3.93 per pound to make a 124 pounds of mixed nuts costing $2.36 per pound. To determine the number of pounds of the $2.26 per pound nuts in the mixture, solve for x in the equation . How many pounds of the $2.26 per pound nuts should be included in the mixture? Round to the nearest pound.
A) pounds
B) pounds
C) 5 pounds
D) pounds
E) pounds
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q107: You have $600 budgeted for a Spring
Q108: If a product has a cost of
Q109: A chemist wishes to mix a
Q110: Determine whether the equations <span
Q111: Solve the equation <span class="ql-formula"
Q113: Solve the proportion <span class="ql-formula"
Q114: The perimeter of a rectangle is
Q115: The sum of four consecutive odd
Q116: Determine if <span class="ql-formula" data-value="w
Q117: If a product has a cost