Multiple Choice
14 pounds of mixed nuts sells for $6.21 per pound. The mixture is obtained from two kinds of nuts, peanuts priced at $5.5 per pound and cashews at $6.5 per pound. How many pounds of each variety of nut are used in the mixture?
A) 10 pounds of peanuts and 4 pounds of cashews are used in the mixture.
B) 6 pounds of peanuts and 4 pounds of cashews are used in the mixture
C) 4 pounds of peanuts and 6 pounds of cashews are used in the mixture.
D) 4 pounds of peanuts and 11 pounds of cashews are used in the mixture.
E) 4 pounds of peanuts and 10 pounds of cashews are used in the mixture.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q30: Use a determinant to find the
Q31: Solve the system of linear equations
Q32: <span class="ql-formula" data-value="\text { Sixteen }"><span class="katex"><span
Q33: Graph the system of linear inequalities
Q34: Decide whether the system <span
Q36: Graph the system of linear inequalities
Q37: Determine which of the following ordered
Q38: Solve the system of equations below
Q39: Solve the system of linear equations
Q40: Find the area of a quadrilateral