Solved

A Process Produces 2,500 Units of Output That Sell for $10

Question 65

Multiple Choice

A process produces 2,500 units of output that sell for $10 per unit. Resources contributed to this output are 100 hours of labor at $20 per hour, materials at $300, and overhead at $700. What is the labor productivity?


A) 20 units per hour
B) 25 units per hour
C) 40 units per hour
D) 30 units per hour

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions