True/False
based on the following information. Suppose a worker in Canada can produce either 100 skateboards or 200 jars of peanut butter per day. A worker in Guatemala can produce 200 skateboards or 600 jars of peanut butter per day.
-The cost of skateboards in terms of peanut butter in Guatemala is 1SB=3PB.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q14: Consider the data in the following table.<br>
Q15: According to the law of increasing costs:<br>A)
Q16: Consider the data in the following table.<br>
Q17: Consider the data in the following table.<br>
Q18: If the terms of trade are not
Q20: If the price difference for the same
Q21: Consider the data in the following table.<br>
Q22: The slope of a country's social indifference
Q23: Suppose that a country can convert wheat
Q24: The terms of trade between any two