Multiple Choice
Fae is a nutritionist who typically charges her clients $150 per hour of nutritional consulting. Fae leaves her office early to buy her children some Christmas presents. Fae spends three hours at the mall and leaves with two stuffed animals that cost $25 each. How much did the gifts actually cost Fae?
A) $50
B) $450
C) $500
D) $$200
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q4: Why does the PPC slope downward?<br>A)Increasing opportunity
Q5: What is the type of good for
Q6: What happens if the demand for oranges
Q7: What are goods that are used together
Q8: What term refers to the contribution that
Q10: Which of the following economic questions must
Q11: The loanable funds _ brings savers and
Q12: Which of the following is the correct
Q13: Which of the following is the correct
Q14: _ simply means the level of responsiveness