Solved

Leaptrott Company Sells a Single Product for $8 Per Unit

Question 47

Essay

Leaptrott Company sells a single product for $8 per unit. Variable costs are $5 per unit and fixed costs are $36,000.
Required:
a. What is Leaptrott Company's break-even point in units?
b. How many units must Leaptrott sell to earn $18,000 before income tax?
c. How many units must Leaptrott sell to earn $31,500 after income tax, assuming a 20% tax rate?

Correct Answer:

verifed

Verified

a. Desired units = Fixed costs / Unit co...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions