Essay
Prince Company uses standard costs to control materials costs. The standards call for 3 pounds of materials for each finished unit produced. The standard cost per pound of materials is $2.00. During May, 5,000 finished units were manufactured, 10,000 pounds of materials were used. The price paid for materials was $2.25 per pound. There were no beginning or ending materials inventories.
Required:
a. Determine the flexible budget materials cost for the manufacture of 5,000 finished units.
b. Determine the actual materials cost incurred for the manufacture of 5,000 finished units, and compute the total (flexible budget) materials variance.
c. How much of the difference between the answers to requirements (a) and (b) was related to the price paid for the purchase of materials?
d. How much of the difference between the answers to requirements (a) and (b) was related to the quantity of materials used?
Correct Answer:

Verified
a. Standard quantity allowed x Standard ...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q30: Which factor listed below is a possible
Q31: Which of the following variances is sometimes
Q32: A flexible budget variance for a manufacturing
Q33: Assume that the standard cost to make
Q34: The management of Green Energy Manufacturing is
Q36: The following budgeted and actual contribution statement
Q37: If the actual level of activity for
Q38: Jasmin Company's budgeted sales were 2,000 units
Q39: Xing Pahang Products had the following variances
Q40: A standard cost of a product is