menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Nutrition
  3. Study Set
    Sports and Exercise Nutrition
  4. Exam
    Exam 8: Nutritional Considerations for Intense
  5. Question
    Consider 2 Nutrition Bars, One Costing $1
Solved

Consider 2 Nutrition Bars, One Costing $1

Question 94

Question 94

True/False

Consider 2 nutrition bars, one costing $1.50 and the other $2.50. Checking the nutrition label, both bars contain 13 grams of protein. Clearly, the cheaper bar provides more value per amount of protein per gram.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q89: Seven days of consuming a high-fat diet

Q90: The glycemic index provides the least useful

Q91: The ideal oral rehydration solution contains between

Q92: The insulin index compares insulin's response to

Q93: Which of the following statements is true

Q95: The glycemic index serves as a numerical

Q96: Except for total caloric and carbohydrate intake,

Q97: Egg whites contain about the same amount

Q98: Drinking a nondiet single can of Coca

Q99: An egg yolk contains the egg's cholesterol

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines