Multiple Choice
A Dawn Bakery bakes whole wheat, oat, and rye bread, with mixing, baking, and packaging times, in hours, as shown: An order is received for 400 loaves of whole wheat bread, 200 loaves of oat bread, and 350 loaves of rye bread. Given that the cost of mixing, baking, and packaging is $14, $25, and$2, respectively, per hour, find matrices B and C so that the product BAC will give the total cost (excluding raw materials) of filling this order. Find the total cost.
A)
B)
C)
D)
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q38: Solve the system of equations by graphing:<br>-<img
Q39: Perform the operation, if possible:<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB10044/.jpg" alt="Perform
Q40: Solve using Gauss-Jordan elimination:<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB10044/.jpg" alt="Solve using
Q41: Solve using Gauss-Jordan elimination:<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB10044/.jpg" alt="Solve using
Q42: Use Gauss-Jordan elimination to find the inverse
Q44: Solve the system of equations by elimination:<br>-<img
Q45: Use a graphing utility to solve the
Q46: A supermarket chain sells oranges, apples, peaches,
Q47: Write the linear system corresponding to the
Q48: Find the system of equations to model