Multiple Choice
Robinson Crusoe was trying to decide if they should continue making candy machines or outsource to a supplier. Their fixed costs to make them in house were $3,750, and the variable costs were $1.35 per unit. One of their suppliers in Mexico made a similar product for $5.75 per unit.
-If Robinson needed 600 units, calculate their make cost.
A) $5,750
B) $5,100
C) $3,450
D) $4,560
E) $4,900
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q2: A used tower crane has an initial
Q3: Robinson Crusoe was trying to decide if
Q4: Robinson Crusoe was trying to decide if
Q5: A weighted scorecard is used to compare
Q6: The Queen Enterprise wants to purchase a
Q8: A weighted scorecard is used to compare
Q9: The Stark County executives are considering the
Q10: The Queen Enterprise wants to purchase a
Q11: Robinson Crusoe was trying to decide if
Q12: The Stark County executives are considering the