Solved

In a Wax Business Two Types Are Made, Jar Wax $4.00\$ 4.00

Question 44

Multiple Choice

In a wax business two types are made, jar wax and tube wax. The selling price of jar wax is $4.00\$ 4.00 per unit and tube wax is $3.00\$ 3.00 per unit. Let X1X_{1} be the number of units of jar wax sold and X2X_{2} the number of units of tube wax sold. Direct costs for each type of wax are $0.025\$ 0.025 times the square of the number of units sold. Profit contribution for this business is given by


A) 4X1+3X24 X_{1}+3 X_{2}
B) 4X1+3X20.025X124 X_{1}+3 X_{2}-0.025 X_{1}^{2}
C) 4X1+3X20.025X120.025X224 X_{1}+3 X_{2}-0.025 X_{1}^{2}-0.025 X_{2}^{2}
D) 4X1+3X2+0.025X12+0.025X224 X_{1}+3 X_{2}+0.025 X_{1}^{2}+0.025 X_{2}^{2}

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions