Essay
A company produces a product that sells for $ 22, giving them a revenue of when x units are produced and sold. They have fixed costs of $ 364 and variable costs of $ 18 per unit.
A) Find a formula for their total cost, C, as a function of the number of units produced and sold, x.
B) Find their breakeven point.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q64: Solve the system.<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB9987/.jpg" alt="Solve the
Q65: Solve the system.<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB9987/.jpg" alt="Solve the
Q66: Determine the number of solutions of the
Q67: Solve the system by elimination.<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB9987/.jpg"
Q68: Solve the system by substitution.<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB9987/.jpg"
Q70: Determine whether <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB9987/.jpg" alt="Determine whether
Q71: Create a piecewise function to describe the
Q72: A homeowner wishes to have a ramp
Q73: Choose the graph that best fits the
Q74: On the grid provided, graph and shade