menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Business
  3. Study Set
    Macroeconomics
  4. Exam
    Exam 2: Theories, Models and Data
  5. Question
    If the Price of Apples Is $1 Per Pound and the Price
Solved

If the Price of Apples Is $1 Per Pound and the Price

Question 19

Question 19

True/False

If the price of apples is $1 per pound and the price of peaches is 50 cents per pound, then the relative price ratio of apples to peaches is 2.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q14: An important frequent assumption in economic theories

Q15: When economists use time-series data, they collect

Q16: The most frequently recognized and widely used

Q17: Adjusting for changes in prices allows us

Q18: Suppose that a positive relationship exists between

Q20: The CPI measures:<br>A) the number of housing

Q21: The reason that economists often use a

Q22: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB10399/.jpg" alt=" Table 2.1 -Table

Q23: Which one of the following statements is

Q24: Road fatalities have increased in recent decades

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines